محصولات

ضرورت استفاده از دستگاه تولید علوفه هیدروپونیک و ارگانیک

ضرورت استفاده از دستگاه تولید علوفه هیدروپونیک و ارگانیک
یکی از چالش­های اصلی توسعه و سرمایه­گذاری در امر کشاورزی و دامپروری بحث آب، مشکلات تامین هزینه­های اولیه و موانع قانونی فراروی آن می‌باشد، از طرفی بروز خشک­سالی‌های چندین ساله اخیر ضریب ریسک­پذیری سرمایه­گذاری در بخش کشاورزی و دامپروری را بالا برده و این موضوع در روند تولید محصولات کشاورزی و دامی و به تبع آن گران شدن محصول­های مرتبط با کشاورزی و دامی تاثیرگذار بوده است.
طبق گزارش­های رسمی، کشور عزیزمان در معرض خشک­سالی بی سابقه و خطرناک قرار دارد و هم اکنون وارد ۳۰ ساله خشک­سالی شده است. بر اساس این گزارش­ها بیش از ۵۴۰ شهر و از جمله ۱۲ شهر بزرگ شامل تهران، کرمان، اصفهان و اراک در معرض «تنش آبی» و در محدوده هشدار قرار دارند. هم­چنین خبرهای نگران­کننده­ای در مورد کاهش ذخیره آب پشت سدها به ۲۱ درصد به گوش می­رسد. اما علت بحران آب در ایران تنها مصرف زیاد مردم نیست، بلکه ۹۰ درصد از آب در ایران به مصرف بخش کشاورزی می‌رسد و در این حوزه از آب به طور کارآمد استفاده نمی‌شود. ناگفته پیداست که کمبود آب می­تواند بسترساز بسیاری از بحران­های انسانی و امنیتی برای هر کشوری باشد.
بجاست که جهت جلوگیری از ورود کشور به این بحران بزرگ، اقداماتی سریع صورت گیرد. در همین راستا و برای تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله و اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری، شرکت بهین صنعت بذرماندگار اقدام به طراحی و تولید دستگاه تولید علوفه هیدروپونیک با استانداردهای جهانی نموده است.

اهداف کلان اجرای طرح

 • مقابله با خشکسالی و بیابان­زدایی
 • توسعه و شکوفایی اقتصادی همراه با ارزآوری و خودکفایی در کشور
 • اشتغال و نوآوری در صنعت کشاورزی و دامپروری

مزایای استفاده از علوفه تولید شده به روش هیدروپونیک

 • کاهش ۶۰ تا ۷۵ درصد بیماری­های شایع دامی
 • تضمین کیفیت در زنجیره غذا و علوفه
 • دارای حدا اکثر پروتئین و ویتامین
 • ۹۵ درصد قابل هضم
 • افزایش ۲۰ درصدی وزن دام
 • افزایش ۳۰ درصدی شیر در دام
 • افزایش قابل ملاحظه­ای در باروری معادل۴۰ تا۶۰ درصد
 • تغذیه علوفه تازه و غنی­شده در تمام فصول سال

 

 

نحوه عملکرد دستگاه تولید علوفه هیدروپونیک و ارگانیک
دستگاه دارای یک محیط کاملا ایزوله شده در مقابل سرما و گرما و نور بوده که دارای ارتفاع ۳ متر و طول و عرض بستگی به متراژ سطح زیر کشت بوده  و دارای طبقاتی به فاصله ۴۰ سانتیمتر از کف تا ارتفاع ۳ متر اتاقک میباشد سیستم به گونه ای طراحی شده که کلیه نیازهای نور خورشید شبیه سازی شده و همچنین رطوبت و دما کنترل و بسته به نوع بذر میباشد .
بذر در سینی های مخصوص کشت پاشیده می شود و در طبقات دستگاه گذاشته میشود ، کلیه طبقات دارای لوله کشی بوده و بالای هر سینی به اندازه مورد نیاز آب به صورت بارانی از مخزن ذخیره از طریق لوله کشی انجام شده پاشیده می شود ، پس آب حاصل از آن آبیاری تصفیه و مجدد به مخزن ذخیره آب باز میگردد
آب حاصل در مخزن ذخیره به طور لحظه ای توسط سیستم هوشمند PH meter   و EC Meter   و همچنین سیستمهای هوشمند کنترل مواد مغذی موجود در آب کنترل شده و هیچ گونه تغییری هنگام بازگشت پس آب حاصل از آبیاری به وجود نمی آید و کلیه نیازهای هر گونه بذری را تامین میشود و باعث کیفیت در تولید علوفه شده است .
کلیه فرمانهای الکترونیکی جهت به حد اکثر رساندن رشد گیاهان مختلف از بدو ورود بذر تا خروج گیاه کامل توسط HMI و PLC کنترل میشود و همین امر باعث میشود هر نوع بذری از جو جهت خوراک دام تا برنج و سبزیجات جهت مصرف انسان در اتاق رشد به عمل آید .
سامانه تولید علوفه توانایی از تولید یک تن علوفه تا بیش از یکصد تن در روز را تولید کند و بسته به نوع سفارش مشتری ساخته و راه اندازی میگردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *